SMCJ36AE3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ36AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Form :
C BEND
Peak Pulse Current :
25.8A
Reverse Breakdown Voltage :
40V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
SMCJ36
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Power :
1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Element Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Unidirectional
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Clamping Voltage :
58.1V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
MATTE TIN
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Published :
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
1μA
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Number of Elements :
1
Power Line Protection :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Current :
1mA
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
Reverse Standoff Voltage :
36V