SMCJ33CHE3/9AT
Mfr.Part #
SMCJ33CHE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 33VWM 59VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Clamping Voltage :
59V
Operating Supply Voltage :
33V
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Composition :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V
1
Number of Bidirectional Channels :
1
Min Operating Temperature :
-55°C
Breakdown Voltage :
36.7V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Bidirectional
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
25.4A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
33V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Max Surge Current :
25.4A
Applications :
Automotive
Published :
Base Part Number :
SMCJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
59V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
25.4A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ