SMCJ33AH
Mfr.Part #
SMCJ33AH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Applications :
Automotive
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
28.1A
Mounting Type :
Surface Mount
No
Type :
Zener
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ