SMCJ28A-QH
Mfr.Part #
SMCJ28A-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Base Part Number :
SMCJ28
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMCJ
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
33.1A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
45.4V