SMCJ26HE3/9AT
Mfr.Part #
SMCJ26HE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 26VWM 46.6VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Breakdown Voltage :
28.9V
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Type :
Zener
Applications :
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V
Number of Unidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
26V
Polarity :
Unidirectional
Unidirectional Channels :
1
Max Surge Current :
32.2A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Published :
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Operating Supply Voltage :
26V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
32.2A
Peak Pulse Power :
1.5kW
Number of Channels :
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
32.2A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
46.6V
Clamping Voltage :
46.6V