SMCJ26AHM6G
Mfr.Part #
SMCJ26AHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Supplier Device Package :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Tape and Reel (TR)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
37A
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMCJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V