SMCJ250E3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ250E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 250VWM DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Reset :
Active Low
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Unidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Base Part Number :
SMCJ250
Max Operating Temperature :
70°C
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Threshold Voltage :
2.63V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Power Line Protection :
No
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
250V
Reset Timeout :
100 ms
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
0°C