SMCJ22AHE3/9AT
Mfr.Part #
SMCJ22AHE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Max Surge Current :
42.3A
Number of Elements :
1
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Operating Supply Voltage :
22V
Applications :
Automotive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
2
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
1μA
Type :
Zener
Breakdown Voltage :
24.4V
Peak Pulse Current :
42.3A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
C BEND
Pbfree Code :
yes
Power Line Protection :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
Direction :
Unidirectional
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Published :
Element Configuration :
Single
Test Current :
1mA
Terminal Position :
Dual
Reverse Breakdown Voltage :
24.4V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Factory Lead Time :
20 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
SMCJ
Reverse Standoff Voltage :
22V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35.5V
Max Power Dissipation :
1.5kW
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
35.5V