SMCJ220E3/TR13
Mfr.Part #
SMCJ220E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 220VWM DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Reset :
Active Low
Reset Timeout :
100 ms
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Line Protection :
No
Threshold Voltage :
2.63V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Min Operating Temperature :
0°C
Number of Voltages Monitored :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
220V
Max Operating Temperature :
70°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Unidirectional Channels :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
SMCJ220
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ