SMCJ18CA-AT/TR13
Mfr.Part #
SMCJ18CA-AT/TR13
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
DO-214AB-2
Description
SMCJ, DO-214AB, 18V, 29.2V, AUTO
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Breakdown Voltage :
20 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Product Status :
Active
Clamping Voltage :
29.2 V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Applications :
Automotive
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Termination Style :
SMD/SMT
Polarity :
Bidirectional
Power Line Protection :
No
RoHS :
Details
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Qualification :
AEC-Q101
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Product Type :
TVS Diodes
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Bidirectional Channels :
1
Number of Channels :
1 Channel
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Capacitance @ Frequency :
Series :
SMCJ-AT
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-214AB-2
Operating Supply Voltage :
18 V
Working Voltage :
18 V