SMCJ188CA-M3/57T
Mfr.Part #
SMCJ188CA-M3/57T
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 188VWM DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Series :
TransZorb®
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
29 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
Bidirectional
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
188V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
C BEND
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Zener
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Pin Count :
2
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power Dissipation-Max :
6.5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage-Min :
209V