SMCJ170HE3/9AT
Mfr.Part #
SMCJ170HE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 170VWM 304VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Composition :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
4.9A
Reverse Standoff Voltage :
170V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
304V
Unidirectional Channels :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Breakdown Voltage :
189V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4.9A
Base Part Number :
SMCJ
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW
Applications :
Automotive
Clamping Voltage :
304V
Mount :
Surface Mount
Max Surge Current :
4.9A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
170V
Number of Unidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Polarity :
Unidirectional
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Min Operating Temperature :
-55°C