SMCJ170HE3/57T
Mfr.Part #
SMCJ170HE3/57T
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 170VWM 304VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Operating Supply Voltage :
170V
Base Part Number :
SMCJ
Number of Unidirectional Channels :
1
Max Surge Current :
4.9A
Polarity :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
304V
Mounting Type :
Surface Mount
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
1.5kW
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4.9A
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
4.9A
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Operating Temperature :
150°C
Breakdown Voltage :
189V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Standoff Voltage :
170V
Published :
Composition :
Zener
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Clamping Voltage :
304V
Min Operating Temperature :
-55°C