SMCJ170C R6G
Mfr.Part #
SMCJ170C R6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 1500W DO214AB SMC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
DO-214AB, SMC
Mounting :
Panel
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
304V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
Series :
SMCJ
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Cutler Hammer, Div of Eaton Corp
Applications :
Telecom
Bidirectional Channels :
No
Capacitance @ Frequency :
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Approvals :
CE, CSA, UL
Current Rating :
125 A