SMCJ16HE3/9AT
Mfr.Part #
SMCJ16HE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Max Surge Current :
52.1A
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Applications :
Automotive
Peak Pulse Current :
52.1A
Base Part Number :
SMCJ
Published :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
28.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Peak Pulse Power :
1.5kW
Polarity :
Unidirectional
Number of Unidirectional Channels :
1
Unidirectional Channels :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Clamping Voltage :
28.8V
Reverse Standoff Voltage :
16V
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
52.1A
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Breakdown Voltage :
17.8V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage :
16V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ