SMCJ16CAH
Mfr.Part #
SMCJ16CAH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Position :
Dual
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
57.7A
Power Dissipation-Max :
6.5W
Factory Lead Time :
22 Weeks
Peak Pulse Power :
1.5kW
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clamping Voltage :
26V
Reverse Standoff Voltage :
16V
Bidirectional Channels :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage :
17.8V
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
J BEND
Series :
SMCJ-HR
ECCN Code :
EAR99
DO-214AB, SMC
Number of Pins :
2
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ