SMCJ16A-13
Mfr.Part #
SMCJ16A-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Height :
2.62mm
Power Rating :
1.5kW
Test Current :
1mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Rated DC :
16V
Working Voltage :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Clamping Voltage :
26V
Width :
6.22mm
Element Configuration :
Single
Reverse Breakdown Voltage :
17.8V
Max Breakdown Voltage :
19.7V
Pin Count :
2
Direction :
Unidirectional
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Surge Current :
200A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
57.7A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Peak Pulse Power :
1.5kW
Lead Free :
Lead Free
Power Line Protection :
No
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation :
1.5kW
Terminal Form :
C BEND
Pbfree Code :
No
Length :
7.11mm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
SMCJ16
Breakdown Voltage :
17.8V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
57.7A
Number of Terminations :
Published :
Number of Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
DO-214AB, SMC
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Leakage Current :
5μA
Reverse Standoff Voltage :
16V