SMCJ160CAHM6G
Mfr.Part #
SMCJ160CAHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMCJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6A
Bidirectional Channels :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
178V