SMCJ160CA V6G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ160CA V6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Applications :
Telecom
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Series :
SMCJ
Type :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6A
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ