SMCJ15CHE3/9AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ15CHE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Max Surge Current :
55.8A
Peak Pulse Current :
55.8A
Operating Supply Voltage :
15V
Bidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
15V
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Applications :
Automotive
Composition :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26.9V
Power Line Protection :
No
Number of Bidirectional Channels :
1
Published :
Breakdown Voltage :
16.7V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
55.8A
Polarity :
Bidirectional
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW
Min Operating Temperature :
-55°C
Clamping Voltage :
26.9V