SMCJ15A-QH
Mfr.Part #
SMCJ15A-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
No
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
61.5A
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMCJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
SMCJ15
JESD-609 Code :
e3
Unidirectional Channels :
Applications :
Automotive
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ