SMCJ150HE3/9AT
Mfr.Part #
SMCJ150HE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 150VWM 268VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Composition :
Zener
Peak Pulse Current :
5.6A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamping Voltage :
268V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.6A
Peak Pulse Power :
1.5kW
Min Operating Temperature :
-55°C
Type :
Zener
Operating Supply Voltage :
150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive
Breakdown Voltage :
167V
Base Part Number :
SMCJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mount :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
268V
Published :
Number of Unidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
150V
Max Operating Temperature :
150°C
Max Surge Current :
5.6A
Mounting Type :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V