SMCJ150CAHM6G
Mfr.Part #
SMCJ150CAHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
1 (Unlimited)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Type :
Zener
Bidirectional Channels :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMCJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.4A