SMCJ150CA-13
Mfr.Part #
SMCJ150CA-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Max Power Dissipation :
1.5kW
Base Part Number :
SMCJ150
Clamping Voltage :
243V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Breakdown Voltage :
167V
Max Surge Current :
200A
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
1.5kW
Voltage - Rated DC :
150V
Width :
6.22mm
Lead Free :
Contains Lead
Number of Pins :
2
Configuration :
Single
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Mount :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.2A
Type :
Zener
Length :
7.11mm
Test Current :
1mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Terminal Position :
Dual
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
150V
Peak Pulse Current :
6.2A
Polarity :
Bidirectional
Working Voltage :
150V
Published :
Pin Count :
Leakage Current :
5μA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
1.5kW
Height :
2.62mm
Terminal Form :
C BEND
Termination :
SMD/SMT
Reverse Breakdown Voltage :
167V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW