SMCJ150A-13
Mfr.Part #
SMCJ150A-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
150V
Peak Pulse Current :
6.2A
Working Voltage :
150V
Max Breakdown Voltage :
185V
Type :
Zener
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Output Current :
6.2A
Test Current :
1mA
Max Power Dissipation :
1.5kW
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Max Surge Current :
200A
Number of Pins :
2
Terminal Form :
C BEND
Voltage - Rated DC :
150V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Unidirectional Channels :
1
Element Configuration :
Single
Width :
6.22mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
7nF
Base Part Number :
SMCJ150
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
1.5kW
Breakdown Voltage :
167V
Polarity :
Unidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
7.11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Clamping Voltage :
243V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Height :
2.62mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Published :
Pbfree Code :
No
Forward Voltage :
5V
Number of Elements :
1
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation :
1.5kW
Power Rating :
1.5kW