SMCJ130CA-M3/57T
Mfr.Part #
SMCJ130CA-M3/57T
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED; EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Type :
Zener
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
7.2A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
1.5kW
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power Dissipation-Max :
6.5W
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Test Current :
1mA
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Terminal Form :
C BEND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
130V
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Direction :
Bidirectional
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
TransZorb®
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
2
Breakdown Voltage :
151.5V
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
209V