SMCJ130AF-67
Mfr.Part #
SMCJ130AF-67
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
130V
Brand :
Packaging :
Cut Tape
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Unidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
209V
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.2A