SMCJ130A M6G
Mfr.Part #
SMCJ130A M6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
SMCJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
209V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.5A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
130V