SMCJ12CA R6G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMCJ12CA R6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB-2
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 1500W DO214AB SMC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Packaging :
Reel
Bidirectional Channels :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Capacitance @ Frequency :
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Package :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Package / Case :
DO-214AB-2
Clamping Voltage :
19.9 V
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
RoHS :
Details
Polarity :
Bidirectional
Current Rating :
1 uA
Working Voltage :
12 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
13.3 V
Series :
SMCJ
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 years ago)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Number of Channels :
1 Channel
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V