SMCJ12AHM6G
Mfr.Part #
SMCJ12AHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
79A
Applications :
Automotive
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Type :
Zener
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V