SMCJ120A-13-F
Mfr.Part #
SMCJ120A-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Height :
2.62mm
Breakdown Voltage :
133V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.9A
Pin Count :
2
Number of Unidirectional Channels :
1
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Working Voltage :
120V
Power Rating :
1.5kW
Clamping Voltage :
193V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
193V
Width :
6.22mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Form :
C BEND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
ECCN Code :
EAR99
Test Current :
1mA
Published :
Voltage - Rated DC :
120V
Power Dissipation :
1.5kW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Terminations :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Base Part Number :
SMCJ120
Max Power Dissipation :
1.5kW
Max Breakdown Voltage :
147V
Peak Pulse Current :
7.9A
Reverse Standoff Voltage :
120V
Peak Pulse Power :
1.5kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Direction :
Unidirectional
Element Configuration :
Single
Length :
7.11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Breakdown Voltage :
133V
Power Line Protection :
No
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Max Surge Current :
200A