SMCJ11CAHE3/9AT
Mfr.Part #
SMCJ11CAHE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Additional Feature :
High Reliability
Base Part Number :
SMCJ
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Direction :
Bidirectional
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Terminal Form :
C BEND
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
29 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Element Configuration :
Single
Test Current :
1mA
Peak Pulse Power :
1.5kW
Applications :
Automotive
Breakdown Voltage :
12.2V
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
No
Reverse Standoff Voltage :
11V
Max Power Dissipation :
1.5kW
Clamping Voltage :
18.2V
Pbfree Code :
yes
Max Surge Current :
82.4A
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Operating Supply Voltage :
11V
Peak Pulse Current :
82.4A