SMCJ110A R6
Mfr.Part #
SMCJ110A R6
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AB-2
Description
TVS DIODE 1500W DO214AB SMC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Series :
SMCJ
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Packaging :
Reel
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
110V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
177V
Reverse Standoff Voltage :
110 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Max Operating Temperature :
150 °C
Number of Elements :
1
Working Voltage :
110 V
Number of Pins :
2
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Vf - Forward Voltage :
5 V
Clamping Voltage :
177 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 years ago)
Package / Case :
DO-214AB-2
Unidirectional Channels :
1
RoHS :
Details
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Peak Pulse Power :
1.5 kW
Package :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Channels :
1 Channel
Reverse Breakdown Voltage :
122 V
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Peak Pulse Current :
8.9 A
Breakdown Voltage :
122 V
Capacitance @ Frequency :
Leakage Current :
5 µA
Polarity :
Unidirectional
Test Current :
1 mA