SMCJ10CAHM6G
Mfr.Part #
SMCJ10CAHM6G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
DO-214AB, SMC
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
92A
Supplier Device Package :
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMCJ
Applications :
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10V
Mounting Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
17V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW