SMCG8.5CA-E3/57T
Mfr.Part #
SMCG8.5CA-E3/57T
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO215AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Base Part Number :
SMCG
Factory Lead Time :
29 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
85V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
JESD-609 Code :
e3
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clamping Voltage :
14.4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Pulse Current :
10.9A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
2
Power Line Protection :
No
Direction :
Bidirectional
Pin Count :
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Max Surge Current :
200A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1.5kW
Series :
TransZorb®
Number of Elements :
1
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Power :
1.5kW
Reverse Breakdown Voltage :
9.44V
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Leakage Current :
1μA
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Operating Supply Voltage :
8.5V
Breakdown Voltage :
9.44V