SMCG78CA-M3/57T
Mfr.Part #
SMCG78CA-M3/57T
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO215AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Power Dissipation-Max :
6.5W
Type :
Zener
Pin Count :
2
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Bidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
29 Weeks
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
11.9A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Published :
Terminal Position :
Dual
EAR99
Peak Pulse Power :
1.5kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TransZorb®
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Power Line Protection :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.9A
Reverse Standoff Voltage :
78V
Clamping Voltage :
126V
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
Bidirectional
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ