SMCG70A-M3/57T
Mfr.Part #
SMCG70A-M3/57T
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO215AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Zener
Pin Count :
2
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
1.5kW
Clamping Voltage :
113V
Series :
TransZorb®
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Terminal Position :
Dual
Power Dissipation-Max :
6.5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13.3A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Breakdown (Min) :
77.8V
Mount :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
70V
Polarity :
Unidirectional
Peak Pulse Current :
13.3A