SMCG7.5CA-M3/57T
Mfr.Part #
SMCG7.5CA-M3/57T
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO215AB
Manufacturer :
Vishay
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Bidirectional Channels :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
116.3A
Power Line Protection :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Polarity :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
116.3A
Number of Terminations :
2
Series :
TransZorb®
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Clamping Voltage :
12.9V
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
6.5W