SMCG6.5CA-M3/9AT
Mfr.Part #
SMCG6.5CA-M3/9AT
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO215AB
Manufacturer :
Vishay
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Current :
133.9A
Configuration :
Single
Bidirectional Channels :
1
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW
Pin Count :
2
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Clamping Voltage :
11.2V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Polarity :
Bidirectional
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Zener
2
Number of Elements :
1
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
133.9A
Series :
TransZorb®
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Power Dissipation-Max :
6.5W