SMCG51AHE3/9AT
Mfr.Part #
SMCG51AHE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO215AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Published :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
2
Reverse Standoff Voltage :
51V
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
2
Unidirectional Channels :
1
Direction :
Unidirectional
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Number of Terminations :
Clamping Voltage :
82.4V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Current :
18.2A
Operating Supply Voltage :
51V
Applications :
Automotive
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
82.4V
Power Dissipation-Max :
6.5W
Test Current :
1mA
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
1.5kW
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
56.7V
Number of Elements :
1
Base Part Number :
SMCG
Diode Element Material :
SILICON
Max Surge Current :
18.2A