SMCG20A-M3/57T
Mfr.Part #
SMCG20A-M3/57T
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO215AB
Manufacturer :
Vishay
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Power :
1.5kW
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Terminal Position :
Dual
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
46.3A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Configuration :
Single
Power Dissipation-Max :
6.5W
Reverse Standoff Voltage :
20V
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
46.3A
Unidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V
Surface Mount
Factory Lead Time :
11 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
TransZorb®
Published :
Clamping Voltage :
32.4V