SMCG120CAHE3/9AT
Mfr.Part #
SMCG120CAHE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO215AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
Terminal Position :
Dual
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Bidirectional Channels :
1
Base Part Number :
SMCG
Mount :
Surface Mount
Type :
Zener
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Test Current :
1mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
2
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Surge Current :
7.8A
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Operating Supply Voltage :
120V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Power :
1.5kW
Clamping Voltage :
193V
Max Power Dissipation :
1.5kW
Direction :
Bidirectional
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
29 Weeks
Applications :
Automotive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Breakdown Voltage :
133V
Reverse Standoff Voltage :
120V