SMC7.3104J50K33TR12
Mfr.Part #
SMC7.3104J50K33TR12
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC 2824
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 30
Factory Lead Time :
27 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Temperature
Packing Method :
TR
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric :
PPS
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Height :
3mm
Case Code (Metric) :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.287Lx0.236W 7.30mmx6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Depth :
6mm
Series :
SMC
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
EAR99
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
Voltage - Rated AC :
30V
Capacitance :
0.1μF
Termination :
Solder Pads
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm