SMC3K60CAHM3/9A
Mfr.Part #
SMC3K60CAHM3/9A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Peak Pulse Power :
3kW
Number of Terminations :
2
Test Current :
1mA
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Peak Pulse Current :
31A
Bidirectional Channels :
1
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Breakdown Voltage :
70.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Standoff Voltage :
60V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Type :
Zener
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Terminal Form :
C BEND
Pin Count :
2
Direction :
Bidirectional
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Power Line Protection :
No
Factory Lead Time :
29 Weeks
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V
Element Configuration :
Single
Applications :
Automotive
Clamping Voltage :
96.8V