SMC3K58CAHM3/57
Mfr.Part #
SMC3K58CAHM3/57
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58V
Element Configuration :
Single
Max Surge Current :
32.1A
Factory Lead Time :
29 Weeks
Peak Pulse Power :
3kW
Applications :
Automotive
Polarity :
Bidirectional
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Type :
Zener
Number of Elements :
1
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Breakdown Voltage :
71.2V
Clamping Voltage :
93.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
64.4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Reverse Standoff Voltage :
58V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
32.1A
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Pin Count :
Mount :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Test Current :
1mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
C BEND
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW