SMC3K54CAHM3/9A
Mfr.Part #
SMC3K54CAHM3/9A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Pins :
2
Reverse Breakdown Voltage :
60V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
C BEND
Power Line Protection :
No
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Bidirectional
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
34.4A
Pin Count :
2
Clamping Voltage :
87.1V
Test Current :
1mA
Peak Pulse Power :
3kW
Number of Terminations :
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Leakage Current :
2µA
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
34.4A
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
29 Weeks
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Reverse Standoff Voltage :
54V
Breakdown Voltage :
63.15V