SMBJ85CA M4G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMBJ85CA M4G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Power - Peak Pulse :
600W
Series :
SMBJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Line Protection :
No
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4.6A