SMBJ8.5A-M3/5B
Mfr.Part #
SMBJ8.5A-M3/5B
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Power :
600W
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Reverse Standoff Voltage :
8.5V
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
41.7A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Unidirectional Channels :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Configuration :
Single
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Clamping Voltage :
14.4V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
C BEND
Series :
TransZorb®
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Package / Case :
DO-214AA, SMB
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Number of Terminations :
2
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Breakdown Voltage :
9.9V
Peak Pulse Current :
4.4A