SMBJ75CA
Mfr.Part #
SMBJ75CA
Manufacturer
MDD
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
Stock
395
In Stock :
395
Manufacturer :
MDD
Product Category :
Number of Pins :
2
Max Power Dissipation :
600W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Surge Current :
46.6A
Voltage - Breakdown (Min) :
8.33V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Breakdown Voltage :
8.33V
Power Line Protection :
No
Operating Supply Voltage :
7.5V
Max Breakdown Voltage :
9.21V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.9V
Clamping Voltage :
12.9V
Termination :
SMD/SMT
Width :
3.94mm
Length :
5.59mm
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Power - Peak Pulse :
600W
Bidirectional Channels :
1
Leakage Current :
200μA
Type :
Zener
Power Rating :
600W
Series :
SMBJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Peak Pulse Current :
46.6A
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Elements :
1
Composition :
Surface Mount
Test Current :
1mA
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Height :
2.44mm
Peak Pulse Power :
600W
Voltage - Rated DC :
7.5V
Direction :
Bidirectional
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Breakdown Voltage :
8.33V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Channels :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
46.6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Bidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Dissipation :
600W