SMBJ75CA-13
Mfr.Part #
SMBJ75CA-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Polarity :
Bidirectional
Reverse Standoff Voltage :
7.5V
Type :
Zener
Power Dissipation :
600W
Factory Lead Time :
10 Weeks
Peak Pulse Power :
600W
Height :
2.62mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pin Count :
2
Terminal Form :
C BEND
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Capacitance :
550pF
Clamping Voltage :
12.9V
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Max Output Current :
46.5A
Max Power Dissipation :
600W
Max Breakdown Voltage :
9.58V
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Width :
3.9mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Direction :
Bidirectional
Series :
SMBJ
Max Reverse Leakage Current :
5μA
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
No
Power Rating :
600W
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Working Voltage :
7.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Rated DC :
7.5V
1 (Unlimited)
Reverse Breakdown Voltage :
8.33V
Base Part Number :
SMBJ7.5
Peak Pulse Current :
4.9A
Length :
4.57mm
Forward Voltage :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Surge Current :
4.9A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
5μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage :
9.58V
Number of Pins :
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Line Protection :
No
Test Current :
1mA